COMPETITION CHAMPIONS

Mixed

Millenium Pairs                       

2017  Pat Farmer and Phil Williams (Hereford)

2016 Ann and Colin Walters (Bodenham)

2015 Jan Williams and John Wear (Hereford)

2014 Fran and James Hargest  (St.Martins)

Mens
 

Champion of Champions          

2016 Ashley Edwards (Brimfield)

2015 Ashley Edwards  (Brimfield) 

2014 Alan Rudland  (Weobley)

Singles                                  

2017 Dan Palmer (Ross-On-Wye)

2016 Ryan Atkins (Ledbury)

2015 Mike Holmes (Ledbury) 

2014 Mike Holmes  ( Ledbury)

Pairs                                     

2016 Mike Ricketts and Dan Holmes (Ledbury)

2015 Martin Smith and Rob Gwilliam (Ross-On-Wye)

2014 Terry Holden and Ken Edwards (Kington)

Triples                                   

2016 Mark Atkins, Brian Macnamara and Ryan Atkins (Ledbury)

2015 Dan Holmes, Mike Holmes and Mike Ricketts (Ledbury)

2014  Dan Holmes, Mike Holmes and Mike Ricketts (Ledbury)

Rinks                                     

2016 Tom Holmes, Mark Atkins, Phil Middleton and Ryan Atkins (Ledbury)

2015 Dave Watkins, Jeremy Watkins, Martin Smith and Rob Gwilliam (Ross-On-Wye) 

2014 Ben Mowbray, Dan Holmes, Mike Holmes and Mike Ricketts  (Ledbury)

Senior Rinks                                     

2016 Peter Evans, Terry Holden, Brindley Powell and David Bithell (Kington)

Two Wood                              

2017 Ryan Atkins (Ledbury)

2016 Mike Holmes (Ledbury)

2015 Shaun Jones (Ross-On-Wye)

2014 Shaun Jones ( Ross-On-Wye)

Junior Singles                         

2017 Tom Holmes (Ledbury)

2016 Ryan Atkins (Ledbury)

2015 Dan Holmes (Ledbury) 

2014 Tom Churchill  (Eastnor)

Junior Pairs                         

2017 Tom Holmes / Dan Holmes (Ledbury)

Hereford Times                       

2016 Kington

2015 Ross-On-Wye 

2014 Ross-On-Wye

Division One  Winners             

2016 Ledbury 'A'

2015 Ross-On-Wye 'A'

2014 Ross-On-Wye 'A' 

Division Two Winners              

2016 Eardisland

2015 Swifts (St.Martins) 

2014 Ross-On-Wye 'B'



Ladies County Champions


County Champion of Champions    
     

2017  Marcia Gwynne (Ross on Wye)

2016  Ann Walters (Bodenham)

2015  Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

2014  Tracey Powell (Leominster)

2013  Ady Poole (St Martins)

2012  Tracey Powell (Leominster)

 

County Two Wood Singles                               

2017  Tracey Powell (Ledbury)

2016  Karen Tandler (Brimfield and Little Hereford)

2015  Sue Jaynes (Ledbury) 

2014  Ady Poole (St.Martins)

2013  Jennie Cole (Brimfield and Little Hereford)

2012  Helen Skinner  (Brimfield and Little Hereford)

 

County Singles                    
              

2017  Tracey Powell (Ledbury)

2016  Barbara Griffiths  (Brimfield and Little Hereford)

2015  Ady Poole (St.Martins) 

2014  Karen Tandler  (Brimfield and Little Hereford)

2013  Lynda Smith (Leominster)

2012  Tracey Powell (Leominster)

 

County Pairs                    
                 

2017  Lynda Smith and Tracey Powell (Ledbury)

2016  Lynda Smith and Tracey Powell (Leominster)

2015  Josie Ward and Jennie Cole (Brimfield and Little Hereford) 

2014  Lynda Smith and Tracey Powell (Leominster) and BOWLS ENGLAND NATIONAL CHAMPIONS 2014

2013  Karen Tandler and Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

   
                     
  

County Triples              
                     

2017  Helen Skinner, Eileen Powell and Jennie Cole  (Brimfield and Little Hereford)

2016  Jean Fryer, Nan Murdoch and Ann Walters (Bodenham)

2015  Doreen Herbert, Pat Farmer and Jan Williams (Hereford) 

2014  Abi Herbert, Lynda Smith and Tracey Powell  (Leominster)

2013  Sharon Brace, Pat Hoffman and Val Pedlingham (Eastnor)

2012  Pat Yorke, Pat Hoffman and Val Pedlingham (Eastnor)

 

County Rinks                    
                

2017  Sue Dix, Joan Baker, Marcia Gwynne and Jenny Murray (Ross on Wye)

2016  Karen Tandler, Josie Ward, Barbara Griffiths and Jennie Cole  (Brimfield and Little Hereford)

2015  Rita Wright, Abi Herbert, Lynda Smith and Tracey Powell (Leominster) 

2014  Sue Dix, Joan Baker, Marcia Gwynne and Jenny Murray (Ross-On-Wye)

2013  Helen Skinner, Josie Ward, Jennie Cole and Marian Wheatley (Brimfield and Little Hereford)

2012  Karen Tandler, Lynne Allen, Jill Bowen and Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

 

County Senior Rinks

2017  Karen Tandler, Marian Wheatley, Barbara Griffiths and Jennie Cole  (Brimfield and Little Hereford)

 

County Junior Singles              
         

2017  Amy Richards (Ledbury)

2016  - Not played

2015  - Not played

2014  Kate Williams  (Ross-On-Wye)

2013  Abi Herbert (Leominster)

2012  Kate Williams (Ross on Wye)





County Benevolent Triples              
    

2017  Karen Tandler (Brimfield), Jan Williams (Hereford) and Barbara Griffiths (Brimfield) and BOWLS ENGLAND NATIONAL CHAMPIONS 2017

2016   Karen Tandler (Brimfield), Barbara Griffiths (Brimfield) and Jan Williams (Hereford) and BOWLS ENGLAND NATIONAL CHAMPIONS 2016

2015  Karen Tandler (Brimfield), Jan Williams (Hereford) and Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

2014  Sandra Pritchard, Ady Poole and Ciss Jones  (St.Martins)

2013  Joy Culver (Kingsland), Josie Ward and Jennie Cole (Brimfield and Little Hereford) and BOWLS
ENGLAND NATIONAL RUNNERS-UP 2013


2012  Val Lyons, Lynda Smith (Leominster) and Jennie Cole (Brimfield and Little Hereford)

 

County Senior Singles                      

2017  Karen Tandler (Brimfield and Little Hereford)

2016  Lynne Allen (Brimfield and Little Hereford)

2015  Jenny Murray (Ross-On-Wye) 

2014  Lynda Smith (Leominster)

2013  Lynda Smith (Leominster)

2012  Marian Wheatley (Brimfield and Little Hereford)

 

County Senior Pairs
                         

2017  Elsie Brisladn and Freda Dimarco (Bodenham)

2016  Marcia Gwynne and Jenny Murray (Ross-On-Wye)

2015  Sandra Pritchard and Fran Hargest (St.Martins) 

2014  Sandra Pritchard and Ciss Jones (St.Martins)

2013  Marcia Gwynne and Jenny Murray (Ross on Wye)

2012  Karen Tandler and Marian Wheatley (Brimfield and Little Hereford)

 

Duckham Pairs                      

2017  Sheila Bennett and Jennie Cole (Brimfield and Little Hereford)

2016  Karen Tandler and Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

2015  Val Lyons and Olive Goodwin (Leominster) 

2014  Marcia Gwynne and Jenny Murray (Ross-On-Wye)

2013  Karen Tandler and Barbara Griffiths (Brimfield and Little Hereford)

2012  Marcia Gwynne and Jenny Murray  (Ross-On-Wye)

 

Kington Shield                       

2017  Ross on Wye

2016  Bodenham 

2015  Kingsland 

2014  Brimfield and Little Hereford 'B'

2013  Ross on Wye ‘A’

2012  Brimfield and Little Hereford ‘B’

 

County Top Club


2017  Brimfield and Little Hereford

2016  Brimfield and Little Hereford

2015  Brimfield and Little Hereford

2014  Brimfield and Little Hereford

2013  Eastnor

2012  Leominster



2017 Ladies National Competitions

JOHNS

Herefordshire have withdrawn for two years

WALKER

Herefordshire beat Dorset 

Herefordshire lost to  Wiltshire in Regional Semi Final

TOP CLUB

Brimfield and Little Hereford only entry 

Round 1 National  - Broadway 4 Brimfield 0

CHAMPION OF CHAMPIONS

Pre Round play by 4/6

Sandra Pritchard (St.Martins) 21 v Marcia Gwynne (Ross) 14

1st Round by 16/6

Alison Cartwright (Pershore) 21 v Sandra Pritchard 8

SENIOR PAIRS

Semi-Final play by 5/7

Jenny Murray (Ross) 28 v Jennie Cole (Brimfield) 14

Karen Tandler (Brimfield)  21 v Sandra Pritchard (St.Martins) 9

Final play by 19/7

Jenny Murray 21 v Karen Tandler 18

SENIOR SINGLES

Semi-Final play by 12/7

Karen Tandler(Brimfield) 18 v Sandra Pritchard (St.Martins) 21

Jan Williams (Hereford) 17 v Jennie Cole (Brimfield) 21

Final by 20/7

Sandra Pritchard 12  v Jennie Cole 21

 

2017 NATIONAL MIXED CHAMPIONSHIPS

FAMILY PAIRS

Pre - Play by 16/5

Mark Atkins (Ledbury) 23 v Dan Holmes (Ledbury)  11

1st - Play by 30/5

Barry Pearce (Bristol St.Andrews) 3 v Mark Atkins 21

2nd by 13/6

Rob Griffiths (Cheltenham) 3 Mark Atkins 21

3rd by 27/6

Stephen Allsopp (Gloucester City)  15 v Mark Atkins 19

4th by 11/7

Mark Atkins 23 v Will Campion (Banbury Central) 18

5th Round

Mark Atkins 15 David Simpson (New Lount) 17

MIXED RINKS

Round 1 by 8/6

Ryan Atkins (Ledbury) w/o Roger Gwynne (Ross)

Sandra Pritchard (St.Martins) 23 v Karen Tandler (Brimfield) 16

Mike Holmes (Ledbury) 25 v Dan Holmes (Ledbury) 18

Round 2 by 22/6

Ryan Atkins 25 v John Owen (Barnwood) 18

Mike Holmes 25  v Sandra Pritchard 23

Round 3 by 6/7

Ryan Atkins 19 v Mike Holmes 11

Round 4 by 20/7

Amy Stanton (Broadway) 17 v Ryan Atkins 18

Round 5

Nathan Kitchen (Cheltenham)  17 Ryan Atkins 18

MIXED PAIRS

Round 1 by 22/5

Jack Pulin (Bredon)  18 v Ryan Atkins (Ledbury) 30

Donna Homles (Ledbury)  3 v Kate Williams (Ross) 25

Karen Tandler (Brimfield)  22 v P.Williams (Hereford) 14

Sandra Pritchard (St.Martins) 16 v Jennie Cole (Brimfield) 25

Dan Holmes (Ledbury) 20 v Glyn Williams (Ross) 17

Jan Williams (Hereford) 11 v Alec Tandler (Brimfield) 22

Round 2 by 5/6

Ryan Atkins 25 v Kate Williams 17

Karen Tandler w/o Jennie Cole

Dan Holmes 23 v Alec Tandler 18

Round 3 by 19/6

Ryan Atkins 17 v Dave Summers (Chester Rd) 16

Karen Tandler 23 v Dan Holmes 17

Round 4 by 4/7

Ryan Atkins 19 v Tiss Emms (Broadway) 25

David Heath (Caer Glow)  24 v Karen Tandler 9


OVER 60 DOUBLE RINK

Pre Round play by 28/5

Brimfield 40  v Ledbury 32

1st - By 11/6

Tewkesbury 'A' 28 v Brimfield 46

2nd - by 25/6

Cheltenham 'A' 50 v Brimfield 44



2017 NATIONALS MENS CHAMPIONSHIP

MIDDLETON CUP

  3rd June     Somerset 125 (16) v Herefordshire 120 (6)

10th June     Herefordshire 103 (4) v Dorset 122 (18)

24th June     Warwickshire 142 (22) v Herefordshire 93 (0)

8th July        Herefordshire 96 (3) v Cornwall 153 (19)

    County            Play    Points

1. Somerset      4       61

2. Dorset         4       56 

3.Cornwall              4       45 +46

4. Warwickshire      4       45 +21

5. Herefordshire      4       13

COUNTY DOUBLE RINK

Gloucestershire 37  v  Herefordshire 38

Regional Finals 25th June,2017 at Bristol BC

10 am Herefordshire lost to Devon

U25 DOUBLE RINK

Herefordshire have given Cornwall a W/O

CHAMPION OF CHAMPIONS

Pre Round - Play by 21/5

Martin Smith (Ross-On-Wye) 16 v Marcus Smith (Bromyard) 21

1st Round - Play by 4/6

Keith Caldicutt (St.Martins)  21 v Richard Cooke (Ross-On-Wye) 14

Ryan Atkins (Ledbury) 21 v Marcus Smith 10

2nd Round - Play by 18/6

Ryan Atkins 21 v Keith Caldicutt 12

3rd Round - Play by 2/7

Maurice Pullin (Bredon) 5 v Ryan Atkins 21

4th Round - Play by 16/7

Ryan Atkins 21 v Chris Lane (Gilt Edge) 16

5th Round - Play by 30/7 

Nathan Kitchen (Cheltenham) 17 v Ryan Atkins 21


CLUB TWO RINKS

Pre - Play by 21/5

Ross-On-Wye  50 v Brimfield 20

Hereford  35 v Kingsland 34

1st - Play by 4/6

St.Martins 36 v Ross-On-Wye  38

Ledbury 57 v Hereford 11

2nd - Play by 18/6

Ledbury 40 v Ross-On-Wye 39

3rd - Play by 2/7

Ledbury 36 v Cheltenham 24

4th - Play by 16/7

Ledbury 53 v Olveston 15

5th Round

Ledbury 30 Worcester 47


SENIOR PAIRS

Round 1 - Play by 5/7

Glyn Williams (Ross-On-Wye) 9 v Martin Griffiths (Ledbury) 29

Marcus Smith (Bromyard) 26 v Keith Caldicutt (St.Martins) 17

David Magness (Ross-On-Wye)  23 v Clive Handscombe (Bulmers) 18

Robert Loveridge (Eastnor) 12 v Phillip Williams (Hereford) 28

Round 2 - Play by 19/7

Marcus Smith 16 Martin Griffiths 12

Phillip Williams 14 v David Magness 22

Final

Marcus Smith 20 David Magness 21


SENIOR SINGLES

Pre - Play by 14/6

Keith Caldicutt (St.Martins) 21 v Malcolm Ehrler (Bulmer) 20

Alec Tandler (Brimfield) 7 v Glyn Williams (Ross-On-Wye) 21

1st - Play by 28/6

Martin Griffiths (Ledbury) 21 v David Magness (Ross-On-Wye) 11

Robert Loveridge (Eastnor) 21 v Keith Caldicutt 14

Martin Smith (Ross-On-Wye) 21 v Marcus Smith (Bromyard) 14

Alan Welch (Ledbury) 21 v Glyn Williams 13

Semi-Final by 12/7

Robert Loveridge 3 v Martin Griffiths 21

Martin Smith 21  v Alan Welch 4

County Final by 26/7

Martin Griffiths 19 v Martin Smith 21

TOP CLUB

Pre - by 28th May

Ledbury 3 v Ross-On-Wye 2

1st - by 11th June

Ledbury 4 v St.Martins 1

Kingsland lost to Brimfield

2nd - by 25/6

Ledbury 5 v Brimfield 0

3rd - by 9/7

Ledbury 3 v Worcester 'A' 2

4th - by 23/7

Ledbury 5 Vines Park 0

5th Round

Cheltenham 2 Ledbury 3









 





BOWLING IS FOR ALL AGES
Community Web Kit provided free by BT